wtorek, 24 stycznia 2017

Codzienność i rutyna zabijają każdego z nas #2 / Jak oszczędzać i jak wydawać pieniądze? / Money Planner do pobrania!


Dzień dobry w kolejnej części cyklu. Dziś o pieniądzach.

Jak to się dzieje, że nie wydaję, a nie mam?

Przed tym pytaniem stawałam zdecydowanie zbyt wiele razy. Własne mieszkanie, samochód, praca, przyjemności, jakieś wakacje, jakiś prezent, książka na studia lub nagły przypływ zakupoholizmu... może trudno w to uwierzyć, ale na wszystko znajdą się pieniądze, jeśli tylko trochę je skontrolujemy.

Wszytko leży w naszym podejściu do pieniądza.

Spirala kredytów, odkładanie "na później" rachunków za prąd, dryfowanie w obłokach nagłych przypływów gotówki i bezmyślne pozbywanie się jej gdzie popadnie... Jeśli w Twojej głowie pojawiły się zrezygnowane słowa "taaaak, skądś to znam...", to pocieszę Cię i powiem, że
 jest nadzieja.1. Zmierz się z tym twarzą w twarz.

No cóż, to najmniej przyjemna rzecz w całym procesie. Musisz obliczyć, ile wydajesz, a ile zarabiasz. Zacznij od przychodów. Praca dodatkowa, wypłata z etatu, dodatkowe świadczenia, stypendium, etc... Dodaj do siebie to wszystko, ale pamiętaj - licz tylko te przychody, których jesteś pewien! - Drobne kieszonkowe od rodziców od czasu do czasu nie wlicza się do budżetu!

2. Rozchody...

No niestety - czas na to, co wycieka Ci z portfela. Kredyt, rata za telefon, abonament, internet, karnet na basen... podliczamy wszystko to, co na papierze i, co ma określoną datę opłaty. Jedzenie, paliwo i krem pod oczy zostawiasz na potem.


Na tym etapie już wiesz, czy wydajesz więcej niż zarabiasz. Jeśli ta brutalna prawda Ciebie dotyczy - przygotuj się na restrykcyjne następne punkty!


3. No i co nam zostaje?

To, za co musimy sobie poradzić przez resztę miesiąca. Podziel kwotę na tygodnie i porozdzielaj dalej na...

Jedzenie
Rób tylko raz w tygodniu duże zakupy do lodówki i przeznacz na to z góry określoną kwotę. Niech to będzie jeden konkretny dzień. Zanim w ogóle wejdziesz do sklepu, zrób listę zakupów i przejrzyj, co tak naprawdę jest Ci potrzebne. Ustal też menu na calusieńki tydzień, żeby niczego Ci nie zabrakło. Rachunek wyniósł mniej, niż z góry zaplanowany na to fundusz? NIE WYDAWAJOdłóż do jakiejś szufladki.

Chemia 
Ogólnie - artykuły gospodarstwa domowego. Tutaj też przeznacz określoną kwotę i najlepiej rób te zakupy razem ze spożywczymi. Proszek, płyn do płukania tkanin albo odświeżacz powietrza - nie kupujesz ich co tydzień, więc to, co Ci zostanie... NIE WYDAWAJ. Odłóż do jakiejś szufladki.


Ekstra
Tutaj będą pieniądze, które przeznaczysz w tygodniu na te "nieoczekiwane" i "bezterminowe" wydatki. Lakier do paznokci w szalonym, ulubionym kolorze lub... nagle musisz kupić uszczelkę do kranu - te pieniądze będą tylko na to czekać. Jeśli masz samochód - pamiętaj o paliwie! A to, co Ci zostanie... NIE WYDAWAJ. Odłóż do jakiejś szufladki!

4. Nie zapominaj o przyjemnościach!
Jak można zauważyć w tym planie - zawiera on całkiem motywujący program oszczędzania, który zależy tylko od Ciebie. Zbierz te "resztki" raz w miesiącu. policz i... wydaj sobie z tego spokojnie jakieś 20%. To ważne! Sprawianie sobie przyjemności to podstawa motywacji. 
Reszta to Twoje pierwsze oszczędności! 
Gratulacje! :)Tutaj pobierz darmowy Money Planner
4 komentarze: